pondelok 12. februára 2018

Nebeský bohovia zo svetovej mytológie

Nebeské božstvá

Aether (Aither)  

  Aether je jeden z prvotných bohov v gréckej mytológii. Zosobňuje čistý horný vzduch, ktorý dýchjú bohovia.

Achamán (Achuhuran, Achahucanac, Achguayaxerax, Achoron)

  Je najvyšším bohom v mytológii ostrova Tenerife (najväčší a najobývanejší ostrov v súostroví Kanárských ostrovov). Je považovaný za stvoriteľa všetkého živého a neživého. Jeho meno v preklade znamená nebo alebo nebeský. Achamán žije vysoko na nebi a občas zostúpi na vrcholky hôr  a premýšľa nad svojimi výtvormi.

Amai-te-rangi

  Je vo folklóre Cookových ostrovov (súostrovie v Tichom oceáne) považovaný za nebeského démona, ktorý si veľmi obľúbil ľudské mäso. Aby uspokovil svoj hlad po ľudskom mäso, spúšťa na zem veľký kôš uviazaný na lane. Ak do neho niekto vstúpi Amai-te-rangi ho v ňom vytiahne do neba a zje ho.

Anshar

V babylonskej legende o stvorení je Anshar prvotným bohom a zosobnením neba. Jeho meno v preklade znamená ,,celé nebo,, .

Anu

Anu alebo An je starodávny mezopotámskym bohom oblohy. Rovnako ako väčšina nebeských bohov je  aj Anu pravdepodobne najvyšším bohom aj napriek tomu, že v mytológii zohráva len malú rolu. Je otcom nielen všetkých bohov, ale aj zlách duchov a démonov. Anu bol taktiež bohom kráľov a ročného kalendára. Zvyčajne bol zobrazovaný s čelenkou s rohmi, znakom sily.

Atahensic

Atahensic alebo Ataensic je vo folklóre Irokézov (skupina piatich indiánskych kmeňov) nebeská bohyňa, ktorá v čase stvorenia spadla z neba na zem.

Ataksak

Ataksak je v Inuitskej (eskimáckej) kultúre bohyňa a vládkyňa oblohy a zároveň predstavuje aj svetlo, ktoré prináša ľuďom radosť a šťastie.


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára